Moto Guzzi v Třech oříšcích pro Popelku

Moto Guzzi v Třech oříšcích pro Popelku

Je to vůbec možné? Ano! A stalo se léta páně 1973.

Celoživotní guzzista Paul Neumann s námi vzpomínal u láhve vína. Došlo až na rok 1972, kdy pracoval v německé společnosti DEFA a účastnil se natáčení koprodukčního filmu Tři oříšky pro Popelku.

Paul Neumann

Zaslechl povzdech režiséra Václava Vorlíčka. "Ty vole, každá 5. scéna je tam s nějakou divokou potvorou. To zas bude vopruz!". Přítomného Kryšpína Kachnu poznámka zaujala a zjistil víc. Už první kachnovy poznatky potvrdily, co mělo být skryto. Na dětském filmovém festivalu ve Zlíně v roce 1974, tato vysoce oceňovaná pohádka, nezískala cenu žádnou. Dětskému oku prostě nic neunikne.

Houževnatý investigativec pak rozkrývá jednu aféru za druhou. Popelkou sestřelený dravec byl zabit několik měsíců před natáčením v šumavských hvozdech a těsně před scénou byl přivezen a rozmrazen.

U princem střelené lišky není poznat, zda je zmrazená, vycpaná nebo obojí.

Sova zapůjčená z berlínské zoo byla sice živá, ale pohled do kamery ji zcela paralizoval. Nakonec mrkala jen, když jí "rejža" zezadu popichoval špejlí. 

Čeští holubi pracující pro ČT nedokázali čočku a kukuřici třídit, ale jen ji sprostě a nezřízeně žrali. Po té co spořádali veškeré zásoby, musela produkce povolat holuby z německé DEFY. Aby se natáčení nezdrželo příliš, měl Paul za úkol přivést náhradní holuby do Čech za 3 hodiny. Vozem by to přes pražské zácpy nestihl, a proto využil svou Moto Guzzi V7 Speciale k rychlému přesunu. Cestovní boxy vyměnil za klece a vyrazil. Vzdálenost 248 km mezi zámky Mortizburg a Švihov ujel v rekordním čase 3 hodiny a 33 minut. Úporná prohlídka na přechodu železné opony v délce 5,5 hodiny byla z měření odečtena. Hraniční stráž tušila ve vezoucích se a neletících opeřencích narušení bezpečnosti RVHP (Rada vzájemné hospodářské pomoci). Navíc díky zdržení transportovaní holubi neumrzli.

Němečtí holubi sice dobře zvládali třízení luštěnin, ale neřízenou pýchu jim vdechlo překonání české konkurence. Navíc dechberoucí jízda na Moto Guzzi ještě znásobila jejich nadutost. Začali se zcela neprofesionálně před kamerou předvádět. Sedali Popelce na hlavu nebo na ni z ramene arogantně vystrkovali vole.

 

"To se nenašel solidní cvičený dravec, liška, sova nebo holubí ÚLET (Útvar leteckého třízení), co by zvládli upadnout, dělat mrtvého, komunikativně mrkat a třídit?". Zvolal Kachna smutně, když si pohádku znovu pustil, aby si ověřil pravdivost zjištěného.

Co způsobilo tak tragické počínání při výběru zvířat nevíme. Mohl to být zapomenutý lock down při řádění slintavky a kulhavky v Čechách? To již zůstane zahaleno tajemstvím.

Děkujeme touto cestou všem tvůrcům. Jejich brilantní výkony zachránily skvělou pohádku.

K.K.

Image
První kozí